شما اینجا هستید: خانه » دانستنیها » آشپزی » علت قد کشیدن برنج هندی؟

علت قد کشیدن برنج هندی؟

Parboiled Rice 297x300 علت قد کشیدن برنج هندی؟

امروز می‌خواهم به سؤالی که ذهن من و احتمالاً خیلی از شما دوستان را مشغول کرده است بپردازم

چند سالی است که برنج‌های هندی و پاکستانی وارد کشور می‌شود و به علت قد کشیدن این برنج‌ها بعد از پخت و در کل قد بلند بودن این برنج‌ها حتی قبل از پخت هم سؤالاتی را در ذهن من و شما دوستان به وجود می‌آورد

این سؤال باعث شد تا در اینترنت چرخی بزنم ولی چیزی جز آلوده بودن به سم‌های مختلف تایید و تکذیب آلوده بودن این برنج‌ها و در بعضی موارد هم مشکوک بودن به تغییر ژنتیکی چیزی عایدم نشد قبل از کامنت و نظر گذاشتن دقت کنید که اصلاً این مطلب در مورد سمی بودن یا نبودن برنج نیست پس تکرار مکررات نکنید من هیچ نظری در مورد سمی و آلوده بودن این برنج ندارم این شد که بر آن شدم تا ببینم واقعاً راز قد بلند بودن این برنج‌ها و چسبندگی و نشاسته کمتر آن‌ها در حین و بعد از پخت در چیست در ضمن اینجانب نه کارشناسم و نه هیچ گونه مرجعی دیگر که بخواهم در مورد این برنج‌ها اظهار نظر کنم و به عنوان یک مصرف کننده کنجکاو در تحقیق شخصی (البته با ذکر منابع) به نتایج جالبی رسیدم.

زمانی که دیگر از رسیدن به جواب نا امید شده بودم به این پست برخورد کردم  (رئیس پژوهشکده برنج و مرکبات دانشگاه کشاورزی و منابع کشاورزی ساری در گفتگو با فارس با بیان اینکه برنج‌هایی که هم اکنون به صورت بمباران تبلیغاتی در صدا و سیما به مخاطب تحمیل می‌شود، از تیپ برنج پوسا است که در هند کشت می‌شود، یادآور شد: در این نوع برنج نوعی فرآوری پس از برداشت و در زمان تبدیل در شالی‌کوبی‌ها صورت می‌گیرد. قربانعلی نعمت زاده با اشاره به اینکه مرکز تجاری این نوع برنج در شهر دبی است و شرکت‌های ایرانی به وفور اقدام به واردات این نوع برنج می‌کنند، افزود: کیفیت برنج پس از برداشت به چند عامل بستگی دارد که نوع رقم و ساختار ژنتیکی آن یکی از عوامل مهم است و مناطق مختلف از نظر میزان رطوبت و گرما کیفیت‌هایی متفاوتی از برنج را به بار می‌آورند. وی با اشاره به اینکه در فرآوری برنج در خارج از کشور این محصول را پاربویل یا همان نیم جوش می‌کنند، افزود: نیم جوش کردن پیش از شالی‌کوبی و تبدیل آن به شلتوک صورت می‌گیرد به این صورت که شلتوک برنج را در حوضچه‌هایی در دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه نیم جوش می‌کنند. به دلیل اینکه هنوز برنج پوسته خود را دارد بخشی از پروتئین‌های حقیقی آن در این عمل از بین می‌رود و در زمانی که پس از نیم جوش شدن پوست آن در شالی‌کوبی کنده می‌شود، پروتئین محلول در آب باقی می‌ماند. وی با تاکید بر اینکه این برنج پس از خشک شدن کیفیت متفاوتی پیدا می‌کند، افزود: ساختار شالی‌کوبی‌هایی این کشورها نیز به گونه ای است که سر و ته برنج را نمی‌شکند و با نوعی سیستم بوجاری برنج را سایزبندی می‌کنند. این تنها رازی است که برنج‌های پاکستانی، هندی، تایلندی و اروگوئه را وارد سفره های ایرانی کرده و بازار این محصول در کشور را دچار مخاطره نموده است. توضیح مختصری و برداشتم از این پست را برای شما می‌نویسم)

این جا بود که کلمه پاربویل یا همان نیم جوش کردن ذهن من را به خود مشغول کرد و سرمنشأ جستجوی من قرار گرفت

پس از جستجو در منابع ایرانی مطلب در خور توجهی به دست نیاوردم این شد که ابتدا به سراغ ویکی‌پدیا رفتم و با این توضیحات رو به رو شدم

ویکی‌پدیا

خودتان را زیاد اذیت نکنید ترجمه آن را برای شما دوستان می‌نویسم

برنج پاربویل شده یا نیم جوش شده برنجی است که با چلتوک طی یک فرایند جوشیده است.

نیم جوش کردن برنج باعث می‌شود که جدا کردن پوست آن ساده تر شود و ویژگی‌های تغذیه ای آن بهبود بیابد.

جدا کردن شلتوک برنج نیم جوش شده با دست راحت‌تر می‌شود.

برنج با دست پرداخت می‌شود، جدا کردن لایه سبوس، آسان‌تر می‌شود اگر برنج نیم جوش شده باشد. با این حال، سبوس برنج نیم جوش شده تا حدودی روغنی و تا حدودی سخت‌تر با فرایند مکانیکی جدا می‌شود، و این برنج تمایل به لخته شدن در ماشین آلات را دارد. بیشتر برنج‌های نیم جوش شده همانند برنج سفید آرد می‌شوند.

برنج نیم جوش شده دارای مواد مغذی بیشتری است، به خصوص تیامین، که از سبوس به دانه برنج منتقل می‌شود، به طوری که برنج سفید نیم جوش شده ۸۰ درصد مواد مغذی مشابه برنج قهوه ای دارد. به این دلیل، تولید کنندگان برنج آمریکای شمالی نیم جوش کردن برنج در اوایل قرن ۲۰ به تصویب رساندند

نشاسته در برنج نیم جوش شده شروع به ژلاتینی شدن می‌کند، و در نتیجه برنج سخت‌تر و شیشه ای تر از برنج‌های دیگر می‌شود.

برای جلوگیری از بیش از حد سخت شدن دانه برنج نیم جوش معمولاً مقدار کمی شیر به آن اضافه می‌کنند. برنج نیم جوش به وقت بیشتری برای پخته نیاز دارد و این برنج وقتی پخته می‌شود پایدارتر است و چسبندگی کمتری دارد. در شمال امریکا برنج نیم جوش شده به طور جزئی و یا به طور کامل توسط پردازش پاربویل پخته می‌شود.

پاربویل به معنی نیم جوش کردن و نیم پخت کردن برنج در سبوس است. برنج سبوس دار برای اولین بار هیدراته می‌شود، سپس برای پختن به برنج حرارت داده می‌شود و در نهایت خشک می‌شود.

روش پاربویل

parboiled 2 علت قد کشیدن برنج هندی؟برنج خام (با چلتوک) parboiled 3 علت قد کشیدن برنج هندی؟ویتامین و مواد معدنی در چلتوک parboiled 4 علت قد کشیدن برنج هندی؟در یک مکنده برنج تمام هوایی را که در خود دارد از دست می دهددر یک حمام آب گرم موادی که ارزش غذایی دارند شروع به حل شدن می کنند و از چلتوک خارج می شوند. parboiled 5 علت قد کشیدن برنج هندی؟برای خارج کردن مواد غذایی داخل چلتوک اما به داخل برنج از بخار داغ و فشار هوا استفاده می شود در غیر این صورت مواد غذایی موجود در چلتوک شسته شده و وارد آب می شوند. parboiled 6 علت قد کشیدن برنج هندی؟در پایان فرایند برنج نیم جوش شده شامل ۸۰% مواد غذایی برنج قهوه ای است

خواب حتماً شما هم متوجه شده‌اید که خاصیت این برنج از برنج‌های سفید معمولی خیلی بیشتر است.

برنج سفید چیست؟

بیشتر برنج‌هایی که در دنیا مصرف می‌شوند برنج سفید هستند به این معنی که پوست برنج بعد از برداشت برنج جدا شده و برنج حاصله برنج سفید است.

برنج قهوه ای چیست؟

برنج با پوست را برنج قهوه ای می‌گویند این نوع برنج بیشتر در شرق آسیا ژاپن و… از این نوع برنج به خاطر مواد غذایی موجود در این نوع برنج استفاده می‌کنند.

مراحل فرایند پاربویل طبق تصاویر بالاست و به شکل صنعتی انجام شده و به این صورت کیفیت برنجی که محصول نهایی این فرایند است کمی متفاوت‌تر از برنج سفید است. با انجام این فرایند نشاسته موجود در برنج ژلاتینی شده است و در نتیجه برنجی که از این فرایند به دست می‌آید مقاوم‌تر است و آشپزها و مردم عادی به خاطر قد کشیدن این برنج نسبت به برنج سفید این برنج را ترجیح می‌دهند به این برنج تمایل نشان می‌دهند. در ضمن فرآیند پاربویل کردن دانه‌هایی را که در داخل چلتوک شکسته‌اند مرمت می‌کند و به این طریق بازده افزایش می‌یابد

از ویژگی‌های این برنج

۱ سالم بودن: برنج‌های پاربویل شده هنوز شامل ۸۰ درصد از ویتامین‌ها و مواد معدنی برنج با چلتوک است که این برنج را از نظر تغذیه با توجه به آن‌هایی که از رژیم غذایی روزانه استفاده می‌کنند ارزشمند کرده است.

۲ نچسب بودن و قد کشیدن

در طی فرایند پاربویل نشاسته دانه برنج ژلاتینی می‌شود و در نتیجه دانه ای با سفتی بیشتر تولید می‌شود

هنگامی که برنج پاربویل شده پخته می‌شود چسبندگی کمتری نسبت برنج‌های دیگر ایجاد کرده و دانه آن درشتر می‌شود (در اصطلاح قد می‌کشد).

برنج نهایی تولید شده به این روش یک برنج بدون چلتوک است که آفات جونده را کمتر جذب می‌کند و ارزش غذایی بیشتری دارد و میزان چسبندگی آن بعد از پخت کمتر است.

روش پاربویل کردن برنج روش جدیدی نیست و صدها سال است که مردم جنوب آسیا و به ویژه هند این عمل را بر روی برنج‌ها انجام می‌دهند. این روش از زمانی که به ارزش واقعی برنج نیم جوش شده و بهبود خواص برنج از این طریق پی بردند در مقیاس صنعتی انجام می‌گیرد و در مناطق در حال رشد و برنج رایج شد هنگامی که در مورد برنج پاربویل شده صحبت می‌کنیم دقیقاً منظور ما برنج با پوسته است در حقیقت تمام این مراحل نیم جوش کردن بر روی برنج با پوسته انجام می‌شود

اگرچه در بعضی از موارد لابراتوارهایی با مقیاس کوچک نشان داده شده‌اند که از روش‌های خیلی خاص و پیچیده و گران برای انجام این عمل روی برنج‌هایی که پوست آن‌ها جدا شده است صورت گرفته است اما این روش‌های آزمایشگاهی است و در تجارت استفاده نمی‌شود.

نمونه صنعتی این فرآیند شامل برنج با چلتوکی است که در آب در حدود ۷۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۲٫۵ ساعت قرار می‌گیرد تا رطوبت برنج از ۱۲ ٪ به ۳۵ ٪افزایش یابد تا زمانی که درجه حرارت آب در زیر دمای ژلاتینی شدن نشاسته در برنج (حدود ۷۰ درجه سانتی‌گراد) است نگهداری خواهد شد تا رطوبت آن به ۳۵ درصد افزایش یابد زمان لازم برای این مرحله به دمای آب بستگی دارد اگر مقدار جذب آب و رطوبت بالا باشد دانه برنج به خاطر جذب بالا آب متلاشی می‌شود؛ و اگر از این مقدار کمتر باشد محصول نهایی برنجی صاف نیست چون برنج به طور کامل ژلاتینی نشده است.

به منظور تسهیل این مرحله، فرآیندهای صنعتی اعمال خلأ به برنج پس از افزودن آب برای حذف هوا از داخل چلتوک برنج با اعمال فشار معمولاً حدود ۲ بار صورت می‌گیرد، تا باعث افزایش سرعت نفوذ آب به دانه برنج بشود.

هنگامی که رطوبت برنج به مقدار مورد نظر رسید، نشاسته در دانه برنج شروع به ژلاتینی شدن می‌کند، عموماً برنج برای ۲ تا ۱۵ دقیقه تحت بخار ۱۰۰-۱۲۰ درجه سانتی‌گراد قرار خواهد گرفت … محصول این مرحله برنجی با رطوبت بالا و و در نتیجه ژلاتینی شدن نشاسته در دانه است و باید به منظور اجتناب از شکستن دانه برنج عمل خشک کردن با دقت انجام شود. ضروری است که برنج تحت بخار خشک شود …

در اصل این کار به آرامی و در دمای محیط و مقابل نور آفتاب برای چند روز انجام می‌شود.

با این حال، چون این کار مستلزم تأخیر زمانی طولانی است، به طور کلی فرآیندهای صنعتی برای خشک کردن برنج به شرح زیر است. با استفاده از هوای داغ با مقدار رطوبت در حدود ۲۲ ? بخار داده شده و خشک می‌شود. در این مرحله بیشتر آب از دانه خارج می‌شود و مقدار بسیار کمی رطوبت در داخل دانه خواهند ماند. این مرحله حدود ۳۵ دقیقه طول می‌کشد.

حال برنج نسبتاً خشک است سپس با رها سازی آن را در دمای محیط به مدت ۴ ساعت دمای برنج معتدل می‌شود. رطوبت در طول این زمان در طول دانه متعادل می‌شود سپس برنج با استفاده از هوای داغ رطوبتش تا ۱۶ الی ۱۸ درصد کاهش می‌یابد. این مرحله نیم ساعت طول می‌کشد؛ و پس از آن در نهایت برنج تحت دمیدن هوای با دمای اتاق به مدت ۶ ساعت قرار می‌گیرد تا رطوبتش به ۱۴ درصد برسد و خشک شود. پس از اینکه برنج کامل خشک شد شیوه مرسوم این است که پوسته و چلتوک را از آن جدا می‌کنند و در نهایت برنج سفید پاربویل یا همان نیم جوش شده به دست می‌آید. روش‌های مختلفی برای پاربویل کردن شناخته شده است ولی همه از مراحل بخار دادن و خشک کردن همان طور که در بالا آمده است پیروی می‌کنند.

این مقاله و تحقیق برای اولین بار در این سایت منتشر شده است.

  منابع: http://www.freepatentsonline.com/5130153.html

http://www.usarice.de/usarice_en/Chefkoch/food_service/advantages_of_parboiling

http://en.wikipedia.org/wiki/Parboiled_rice

http://www.ricegourmet.com/About_RiceTypes.htm

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8806110634

درباره نویسنده

بنام خدا زندگی صحنه يکتای هنرمندی ماست* هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود* صحنه پيوسته بجاست* خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد…* مهندسی صنایع را به همراه تکنولوژی روز و خلاقیت می پسندم، صنایع دید باز و سیستماتیک را به من هدیه کرده است از این رو همواره مطالب متنوعی در خندون منتشر می‌شود. نظرات شما همیشه روشنی بخش مسیرم بوده است.

تعداد مطالب : 214

دیدگاه ها (70)

 • آروند

  سلام .
  من دانشجوی مهندسی کشاورزی گرایش زراعت و اصلاح هستم.در مورد برنج های PAR BOIL درست گفتید.این روش توسط هندی ها ابداع شده و در حال گسترش در سایر کشور هاست. از رقم های هندی و پاکستانی که قابلیت افزایش قد رو دارند استفاده میشه و هر رقمی مناسب این کار نیست.ضایعات هم کاهش پیدا میکنه علاوه بر قد کشیدن برنج.روشی ارگانیکه و آلودگی برنج های فرآوری شده با این روش شایعه است مگر اینکه از برنجی استفاده بشه که خودش آلوده بوده باشه.وگرنه این پروسه باعث آلودگی نمیشه.حرف هایی هم که مبنی بر درست کردن دانه ی این برنج ها از آرد، مثل ماکارونی گفته میشه ، رده و پایه و اساس نداره.موفق باشید.

  پاسخ دادن
  • محمدحسین عامری

   سلام دوست عزیز از اینکه شما هم علت قد کشیدن این ارقام برنج را تائید کردید متشکرم.
   موفق و موید باشید.

   پاسخ دادن
  • محمد

   ولی کاملا مشخصه که این برنجایی که وارد میشن از لحاظ عطر و طعم خیلی بی کیفیت هستن احتمالشم هست که با اب الوده پاربویل کنن فکر نمیکنم کشوری مثل هند نظارت انچنانی رو پروسه داشته باشه به خصوص که درامد بالایی واسشون داره!

   پاسخ دادن
 • مهرداد

  درود بر شما
  جالب بود. من که استفاده کردم.با تشکر
  شاد و سر افراز باشید

  پاسخ دادن
 • علی

  عالی بود واقعا استفاده کردیم آیا برنج محسن هم سمی است لطفا جواب را در داخل سایت بگذارید تا چند روز دیگه بیام نگاه کنم باتشکر از شما خدانگهدار

  پاسخ دادن
 • اسماعیل

  با سلام و عرض ادب
  از شما ممنونم که اطلاعاتی را که در مورد برنج برای من مبهم بود روشن کردی واقعا استفاده کردیم
  موفق باشی

  پاسخ دادن
 • فریدون سلیمی

  سلام تا حدودی شبهاتم در خصوص برنج هندی مرتفع شد.

  موفق باشید.ممنون

  پاسخ دادن
 • حجت

  دست شما درد کنه از اطلاعاتتون . اگه میشه در مورد شناسایی انواع برنج همراه با عکس و تیپ و شمایل هم برنج ایرانی هم برنج وارداتی اطلاعات بیشتری بدین…… باتشکر

  پاسخ دادن
 • زراعت

  باسلام
  با مطالعه مطلب فوق لازم دانستم که نکاتی را توضیح دهم:
  شلتوک: دانه برنج با پوسته آن (لما و پالئا) را شلتوک می گویند و کاربرد اصطلاح “برنج با چلتوک” صحیح نیست.
  برنج قهوه ای: دانه برنج را که پس از جدا کردن پوسته خارجی دارای لایه ای به نام سبوس می باشد برنج قهوه ای گویند
  برنج سفید: برنج قهوه ای حاصل از مرحله پوست کنی صیقل داده می شود تا سبوس جدا شود.برنج حاصل را برنج سفید گویند. محل تجمع بسیاری از مواد مغذی در لایه سبوس می باشد که با این کار دور ریخته می شود.
  اصطلاح انگلیسی نیم چوش کردن” parboiling” است و نه “پار(ا)بویل”
  مطالعاتی که در کشورهای هند و پاکستان انجام شده علت آلودگی برنج پاربویل به “ارسنیک و فلوراید ” را استفاده از آب آلوده به این مواد در مرحله خیساندن شلتوک ها بیان کرده اند. که البته نتایج این تحقیقات در ژورنال های انگلیسی به چاپ رسیده که بیانگر وجود برنج های آلوده به ارسنیک و فلوراید به دلیل تولید آن در مناطق با آب آلوده می باشد. هرچند این مطلب به هیچ وجه به معنای الودگی تمامی برنج های پاربویل شده نیست. تنها نیاز توجه به سلامتی برنج های وارداتی از سوی مراجع ذی صلاح را نمایان می کند.
  در اثر فرایند پاربویلینگ مواد معدنی و عناصر از پوسته خارجی به داخل آندوسپرم (بافت نشاسته ای) دانه منتقل می شود. به همین دلیل پس از صیقل دهی مواد مغذی آن حفظ می گردد.
  در صورت تمایل از navakco.blogfa.comدیدن فرمایید

  پاسخ دادن
 • باران

  سلام خیلی خوبه که مواد مغذی حفظ می شه، حفظ می شه؟؟؟ اما بوی ناخوشایند اون موقع طبخ رو چیکار باید کرد زیره هم ارطرف نمی کنه
  ممنون

  پاسخ دادن
 • alahbar

  داداش برنج هندی کیلو چند میفروشید تابلو داری تبلیغات میکنی

  پاسخ دادن
 • آتیلا باسار کوروشا

  برنج هندی در سایه علم و درایت هندی بهترین نوع برنج در سطح جهان می باشد.حال دو سه نفر آن را قبول نکنند اتفاق خاصی در بازار برنج هندوستان نخواهد افتاد.توصیه می کنم بجای خودپسندی و خودپرستی مسلح و مجهز به علم و تکنولوژی شده تا شاید روزی که ما هم بتوانیم همانند هندوان برنج باکیفیت تولید کنیم.حق مقبول تمام جهانیان است.

  پاسخ دادن
 • علیرضا

  سلام ، واقعا عالی بود. لطفا این مطلب را در جراید و بصورت مقاله منتشر کنید.

  پاسخ دادن
 • بهنام ابطحی

  با سلام از اطلاعات بسیار مفیدتون ممنون. اما مدتیه من از جند نفر شنیدم برنجهای هندی بصورت کاملا صنعتی تولید میشه مانند ماکارونی و اصلا برنج هندی به این صورت که در بازار ایران موجوده بعنوان گباه وجود خارجی نداره. خواهشمندم هر کسی در این مورد اطلاعاتی داره لطف کنه نظرش و بنویسه . با سپاس و تشکر.

  پاسخ دادن
 • sahar

  merc babate javab dadaneton k kheyli ba deghat bayan mikonid.

  پاسخ دادن
 • reza

  ممنونم از لطفتون

  پاسخ دادن
 • سمیرا

  من برای پخت نذری مطلب تون را خواندم عالی بود ممنون

  پاسخ دادن
 • maedeh

  .,khili khob tozih dadinn,ali bod

  پاسخ دادن
 • م میران

  از اطلاعات شما دوست عزیز بسیار سپسگزاریم اما درجواب به یکی از اشخاصی که به نظر هندی الاصل میباشندودربالا برنج نه چندان جالب وبی عطر و بدبو والبته صنعتی شده وپر از سم مهلک ارسنیک وعنصر فلزی کادمیم که گاهی به چندین برابرحدمجاز میرسند برسانم که این برنج نتنها بهترین برنج دنیا نیست بلکه با توجه به نمونه های غیر فراوری یاصنعتی شده این برنج وبرنج پاکستانی که از سالهای دور در بازار ایران وجود داشتنداین برنج به صورت ذاتی بسیار ضعیف وبی کیفیت میباشد وشایان ذکر است که مقداراعظم این برنج تنها توسط کشور ایران وارد میشود که این امر جای تاسف ما وتامل مسئولان را بسیار میطلبد

  پاسخ دادن
 • احمد

  با سلام
  مطالب جالب و قانع کننده برای بنده بود . احتمالا برای بدست آوردن این اطلاعات تلاش زیادی انجام داده اید از شما سپاسگزارم . خدا خیر در دنیا و آخرت عنایت فرماید .

  پاسخ دادن
 • علیرضا

  سلام از توضیحات و تحقیقات جنابعالی بسیار سپاسگذاریم لیکن در صورت امکان مکانیزم وبازده آن در دستگاه گوارش انسان را مورد توجه قرار دهید .با تشکر

  پاسخ دادن
 • هاژین

  بادرود توضیحات نفیسی دادید من که لذت بردم ، به امید مشاهده تحقیقات بعدی

  پاسخ دادن
 • مهرداد

  درود بر تو دوست عزیز…
  واقعا تشکر می کنم خیلی خیلی خیلی به دردم خورد…
  ممنون…
  پاینده و سر بلند باشی…

  پاسخ دادن
 • نادر

  با سلام و سپاس از پژوهش جالب شما
  بنده پزشک هستم و در هند در حال طی دوره تخصص گوارش می باشم. و به طور اتفاقی با این صنعت آشنا شدم .فرآیند پاربویل بهترین فرآیند شناخته شده در صنعت تولیدات کشاورزی است که از محصولات بسیار ضعیف، آورده ای سودمند می سازد ولی ذکر دو نکته در اینجا ضروری است. اول اینکه به علت آلوده بودن بیش از ۶۰ درصد از منابع آبی هند و لزوم استفاده از آب زیاد در فرآوری این نوع برنج مقادیر زیادی از سموم که به طور مستقیم توسط گیاه قابل جذب نیستند توسط این فرآیند وارد برنج می شوند . نکته دیگر فعل و انفعالی است که در اثر فرآیند پایول بر روی برنج رخداده و نشاسته برنج را به ترکیب هیدراته غیر آبدار با مولکول های خرد شده تبدیل می کند. در حالت عادی بیش از ۱۰% نشاسته برنج مصرفی به دلیل درشت مولکول بودن برای بدن قابل جذب نیست ولی با اعمال این فرآیند مولکول ها ریز شده و درصد جذب به ۷۰% درصد می رسد. به عبارتی به جای مصرف یک بشقاب از برنج خوردن دو قاشق از این برنج کافی است تا نشاسته (که در نهایت با توجه به نوع آن به انواع قندها تبدیل می شود) مورد نیاز را وارد بدن کند. ولی با توجه به اینکه این مقدار برنج امکان رفع گرسنگی را ندارد شخص مجبور به مصرف زیاد برنج می شود که در نهایت نشاسته مازاد طی فرآیند هضم به انواع چربی های غیر اشباع تبدیل و در کبد انباشته می شود. بیماری کبد چرب از جمله بیماری های متابولیکی است که از زمان ورود گسترده این نوع از فرآورده های کشاورزی به صورت چشمگیر شیوع پیدا کرده است. این در حالی است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا به عنوان برترین مقام نظارتی دارو و تغذیه جهانی در سال ۱۹۹۲ شیوع این بیماری را در ایران به علت رژیم خاص غذایی ایرانیان کمتر از ۰٫۰۱% ایرانیان و در مقام چهارم بعد از ژاپن قرار داده است .قابل توجه است این آمار در سال ۲۰۰۹ به رقم فاجعه بار ۰٫۵ درصد رسیده است. بعد از اعلام این رقم از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا پژوهشی در سطح ۱۰ استان با رژیم های متفاوت غذایی و بررسی بیش از ۸۰ نوع از مواد غذایی مورد استفاده در تهیه غذا انجام گردید. از بین تمام مواد غذایی بررسی شده تنها برنج های نامبرده عامل ایجاد این بیماری معرفی شد . جالب توجه است که استان های شمالی کشور که بالاترین آمار مصرف برنج ایرانی را در کشور دارا هستند از نظر ابتلاع به بیماری کبد چرب در پایین ترین رتبه قرار دارند.

  پاسخ دادن
  • محمدحسین عامری

   سلام
   اطلاعات خوبی را در اختیار اینجانب گذاشتید.
   کبد چرب با تجمع چربی در سلول‌های کبدی و التهاب کبد مشخص می‌شود، این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می‌کنند، ایجاد شود ولی در ایران این بیماری علل دیگر دارد و کبد غیرالکلی نامیده می‌شود که در تعدادی از اختلالات بالینی مانند، دیابت، چاقی و سوء تغذیه دیده می شود.
   گرچه علت اصلی بیماری کبد چرب مشخص نیست، ولی می توان گفت چاقی، پرخوری، کم تحرکی، افزایش چربی خون، دیابت و فشار خون بالا را از جمله عوامل اصلی ایجاد عارضه کبد چرب دانست.
   معاون پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، تاکید کرد: تنها درمان شناخته شده برای بیماری کبد چرب، کاهش وزن است.

   به گفته مرات، در صورت کاهش وزن به احتمال ۹۰ درصد کبد چرب بهبود خواهد یافت.

   وی افزود: ۲۰ دقیقه ورزش در روز بطوری که ضربان قلب را بالا ببرد و فرد به نفس نفس بیفتد برای کاهش وزن و بهبود کبد چرب موثر است.

   یک فوق تخصص گوارش و کبد نیز در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، گفت: ۳۰ درصد افراد جامعه مبتلا به کبد چرب هستند که مهم ترین عامل آن چاقی، کم تحرکی، مصرف غذاهای آماده و فست فودها و عوامل ژنتیکی است.
   عدم تعادل در مصرف غذا و مصرف کم لبنیات، ماهی و سبزیجات از جمله دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب است.
   ناگفته نماند که برخی از افراد در مصرف مواد چرب و نشاسته ای زیاده روی می کنند که این امر منجر به بروز بیماری کبد چرب می شود.
   همچنین به سادگی نمی توان علت افزایش مبتلایان به بیماری کبد چرب را تنها برنج هندی دانست از آنجایی که موارد دیگری مثل تغییر سبک زندگی و روی آوردن به فست فودها و دور شدن از غذاهای دریایی و مواد غذایی پر فیبر نیز یکی از عوامل مهم تاثیر گذار هستند.
   امیدوارم روزی قیمت برنج ایرانی آنقدر منطقی شود که تمامی قشرها بتوانند به راحتی آن را مورد استفاده قرار دهند، آیا واقعا مصرف کنندگان برنج هندی گزینه دیگری برای انتخاب دارند؟
   به تازگی چند شالی کوبی در شمال کشور شروع به کار کرده ند که در حال پاربویل کردن برنج هستند.
   یک راه حل دیگر هم با توجه به این مشکل که مطرح کردید می تواند کاهش حجم مصرف برنج پاربویل شده از طریق مخلوط کردن آن با برنج پاربویل نشده است.
   سپاس

   پاسخ دادن
 • حسین

  باتشکر از شما که نظرات موافق و مخالف را ارائه و پاسخ می دهید منکه استفاده کردم اگر میشه آدرس شالیکوبی شمال کشور را بنویسید ممنون میشم با تشکر فراوان

  پاسخ دادن
 • محمد

  آقا استفاده کردیم ، ممنون . فقط اینکه خبر های زیادی هست که ادعا میکنه این برنج ها در خود هندوستان مصرف نمیشه و حتی به کشور های اروپایی صادر نمیشه ، نظرتون چیه ؟

  پاسخ دادن
  • محمدحسین عامری

   سلام
   این خبر مثل این می ماند که بگوییم شالیکاران برنج مصرفی خود را از بازار تهیه می کنند.
   منطقا اگر وزارت بهداشت تشخیص دهد که این برنجها آلوده بوده جلوی محموله های آلوده را خواهد گرفت.
   صرف آلوده بودن یک مزرعه و محصول آن نمی توان برچسب آلودگی را بر همه محصولات یک کشور زد.
   نمی توان به سادگی اعلام کرد که این برنج در اروپا مصرف نمی شود مگر با ادله محکم که اگر ادله ای دارید خوشحال می شوم در اختیار اینجانب قرار دهید.
   در بهترین رستورانهای دنیا که برنج سرو می شود سعی می شود تا از انواع پاربویل شده برنج که شکل و شمایل بهتری دارد استفاده شود.
   سپاس

   پاسخ دادن
 • واحد

  با سلام و خسته نباشید
  واقعا دستتون درد نکنه اطلاعات مفیدی کسب کردیم
  علت قد کشیدن این برنجها و هم اندازه بودن همشون همیشه برام سوال بود

  پاسخ دادن
 • بابک

  با سلام
  آیا ایجاد یک واحد تولیدی برنج پاربویل در صورت داشتن مکان مناسب و نصب ماشین آلات در استان اصفهان توجیح اقتصادی دارد؟

  پاسخ دادن
  • محمدحسین عامری

   سلام
   تصمیم گیری در مورد این مساله در قالب یک تصمیم گیری چند معیاره است که باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید.
   حجم سرمایه گذاری، تهیه مواد اولیه و برنج خام، بازار فروش کالا، مسیرهای دسترسی به این دو بازار از اصفهان، تحلیل بازار و سنجش میزان ظرفیت خالی، نیروی متخصص و…
   اگر با توجه به موارد بالا و نرخ بهره و حداقل نرخ بازگشت سرمایه مورد انتظار شما، سرمایه گذاری سود ده باشد توجیح پذیر است در غیر این صورت خیر.
   سپاس

   پاسخ دادن
 • داداش

  جالب بود بر اطلاعاتمان افزوده شد
  سپاس

  پاسخ دادن
 • مهروز

  سلام.ممنون از تحقیقاتتون واقعا برام جالب بود

  پاسخ دادن
 • مهستی

  باسلام/لطفا برای ما روشن کنید که درصد چاق کنندگیه برنج ایرانی بیشتره یا اون برنجهای پاریول شده؟؟؟؟؟؟؟
  باتشکر از پاسخهای کاملتون که به خوانندگان میدید.

  پاسخ دادن
 • بهرام

  دم شما و این هندیها هم گرم متشکرم ازاطلاعات مفیدتان موفق باشید.

  پاسخ دادن
 • ف. د

  سلام
  حتما شما هم یکی از اونهایی هستید که واردات برنج خارجی براتون منفعی داره و الا مسلما این برنجها و برنجهای مشابه داخلی بجز ضرر به سلامتی ما و کودکانمان هیچ منفعتی نداره . چه رسد به مفید بودن اون که شما بررسی کردید.

  پاسخ دادن
  • محمدحسین عامری

   سلام
   به راحتی نمی توان درباره دیگران قضاوت و پیش داوری کرد که شما متاسفانه این کار را می کنید.
   از آنجایی که شاید برای خیلی از دوستان جالب باشد که علت این اختلاف کیفیت برنجها در پخت و ابعاد برای چیست؟ موضوع را تا آنجایی که اطلاع داشتم بررسی کردم.
   اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید خوشحال می شویم که در اختیار ما قرار دهید.
   مسئول سلامتی مردم و اطلاع رسانی در مورد کالاهای وارداتی مسلما وزارت بهداشت است نه هیچ کس دیگری.
   سپاس

   پاسخ دادن
 • عبداله

  با سلام و احترام
  از دوستان عزیز تقاضا دارم اگر در خصوص رفع بوی بد برنج های هندی در زمان پخت راهکاری عملی و تجربه شده دارند
  خواهشمند است اطلاع رسانی کنید. متشکرم

  پاسخ دادن
  • محمدحسین عامری

   سلام
   می توانید یک قاشق ابلیمو یا گلاب در حین جوش خوردن به برنج اضافه کنید.
   همچنین به ازای هر پیمانه برنج در هنگاتم خیس کردن برنج یک قاشق سر پر نمک اضافه شود و موقع پخت، اب برنج (که حاوی نمک است)را کاملا تخلیه کنید.
   و برنج را به اب در حال جوش اضافه کنید.
   سپاس

   پاسخ دادن
 • حمید

  سلام
  اطلاعات نسبتا خوبی ارائه شد ولی با این همه احساس من اینه که یکسری اطلاعت تکمیلی بیشتر در خصوص چگونگی بررسی وکنترل سلامت و بهداشتی بودن کامل یا حداقل منطقی آن از سوی دست اندر کاران بهداشت ایران و ارائه پژوهش و یا گزارش دقیقی در این خصوص یرای رفع همه ابهامات و خاتمه دادن به هرنوع شایعه لازم وضروری می باشد .
  ضمنا” اینکه بگوییم وجود کبد چرب یا بطور کلی چاقی مفرط از بابت برنج های هندی یا پاربویل شده می باشد کاملا غیر منطقی می باشد چرا که عامل این نوع بیماریها استفاده بیش ازحد از غذاهای فست فودی ، پر چرب ، سرخ کردنی ، و مصرف بیش از حد انواع شیرینی جات هاواز همه بدتر کم تحرکی ، آنهمدر زندگی های ماشینی امروزه می باشد .
  حتی در پخت برنج هم همه با هم متفاوت هستند بعضی ها بدون روغن و بعضی ها هم با کمی اضافه کردن روغن و بعضی های دیگر هم تمایل دارند آن را پر چرب سرو کنند یا بعضی ها خوردن ته دیگ چرب را بیشتر از خوردن خود برنج دوست دارند و حتی نوع روغنی که به برنج داده می شود هم بی تأثیر نیست خلاصه اینکه فاکتور های زیادی جهت بروز یا عدم بروز بیماری چاقی و یا کبد چرب و …. می تواند در سلامتی انسان نقش داشته باشد و نه فقط مصرف برنج ( برنج هندی ) .

  پاسخ دادن
 • پیمان

  از وقت و دقتی که روی جمع آوری اطلاعات و در دست رس قراردادن آن برای ما صرف کردید متشکرم ، همانطور که بعضی از دوستان عرض کرده بودند می خواستم در مورد شایعاتی که در خصوص برنجهای صنعتی و تولید شده مانند ماکارونی وجود داره اطلاعاتی بدست بیارم اگه در این زمینه هم ما رو کمک کنید ممنون میشم .

  پاسخ دادن
  • محمدحسین عامری

   سلام
   همانطور که ذکر کردید رشته و ماکارونی مقوله ای جدا از برنج است و در این حوزه قرار نمی گیرد.
   اوایل ورود برنج هندی که علتی منطقی برای قد کشیدن برنج وجود نداشت موارد اینچنینی مطرح شد و خوشبختانه با مشخص شدن علت این قد کشیدن شایعات مبنی بر رشته بودن برنج های هندی منتفی شد.
   سپاس

   پاسخ دادن
 • محمدرضا

  سلام ازاطلاعاتی که دادی ممنون سالهاست به طورعادت ازاین برنج استفاده میکنیم باحرف وحدیث های زیادامیدوارم اطلاعات بعدی شما کمک بزرگی به تمام مصرف کننده هابکند.

  پاسخ دادن
 • فرشاد

  با تشکر از مطالبی که دوستان عنوان کردند دکر چند نکته لازم است طی چند سفری که به کشورهای اروپایی داشتم از جمله انگلیس و المان به هیچ وجه در فروشگاههای این دو کشور از برنج هندی استفاده نمیشه وبیشتر برنج سفید باسماتی پاکستانی برای فروش در فروشگاهها موجود است .بنده چون خود به نحوی در بازار این نوع برنج بوده و از اولین مرحله خرید برنج تا واردات ان به ایران کاملا اجهاف دارم شکی ندارم به دلیل کشت این محصول در منطقه ای الوده به ارسنیک و اب های الوده این محصول الوده است منطق حمک میکنه که صدا وسیمای ایران با رفتن به هند و درست کردن برنامه ای این استرس را از مردم ایران بردارند

  پاسخ دادن
 • M

  باتشکر از اطلاعات خوبتان البته ما فقط از برنج ایرانی استفاده میکنیم. ولی خواستم بدونم که آیا ممکنه در آینده این برنج های ایرانی روهم به روش پاربویل یکدست وقد بلند کنند؟؟؟؟؟؟؟ البته بدون سم وضرر وحالا هر شایعی که درباره برنج خارجی پخش شده هر چند کسی نمیدونه صحت داره یانه ….فکر کنم با گفته دوستان علت این آلودگی ها در برنج هندی همون آب های آلوده باشه نظر شما چیست ولی من متوجه نشدم چرا حشرات هم سراغ این برنج ها نمیان آیا ممکنه دلیل همون وجود سم ها باشه ؟؟

  پاسخ دادن
  • محمد حسین عامری

   سلام
   در آینده چرا؟ تا اونجایی که اطلاع دارم بعضی از شرکتها هم اکنون مشغول به کار شده اند و در حال تولید نیز هستند.
   اگر منظورتون از حشرات همون ویجی یا ویژی های برنج هست این است که چون این برنج به نوعی نیم پخت شده است، از لحاظ سفت بودن با برنج معمولی کاملا متفاوت است همین می شود که حشرات و جوندگان از جویدن این برنج ها ناگریزند.
   سپاس

   پاسخ دادن
 • محمد

  عزیز دل شما که مشخصه یا فروشنده این نوع برنجهایی یا وارد کننده مثل این میمونه که کل دنیا میگن ماست سفیده جنابعالی میگی نه سیاهه
  خواهشاً مردمو پپه فرض نکن

  پاسخ دادن
 • عیسی

  با سلام بااشکر از اطلاعات خوبتون فکر کنم بهتره بیشتر درمورد خودتون اطلاعات بدین تا این شبهات برطرف بشه

  پاسخ دادن
 • mahsa

  سلام ممنون از اینکه در مورد این موضوع مطلب نوشتید و نظرات مخالف و موافق رو درج کردید ولی اینطوری که شما مصرانه از نظر خودتان حمایت کردید مشخصه که اگهی تبلیغاتی برای خوب جلوه دادنه این نوع برنجه حالا شایدم حرفتون صحیح باشه اگر اب استفاده شده در مراحل پاربویلینگ سالم باشد، ولی من توصیه میکنم به این محصولات وارداتی اطمینان نشه مخصوصا با بوی بدی که از بعضی از برنجها می یاد مشخصه که برنج نامرغوبی هستن و ناسالم ، حالا با عقلتون قضاوت کنید دوستان بازم از نویسن ه این مطلب تشکر میکنم

  پاسخ دادن
 • پرستو

  سلام
  اطلاعات مفیدی در اختیارم قرار گرفت
  ممنون از تلاشی که برای جمع آوری و تحقیق انجام دادید

  پاسخ دادن
 • کویر

  سلام ممنونم از زحماتتون بابت رفع ابهام خیلی مدت ها بود که این سوال در ذهن مابود اول فکر میکردیم این نوع برنج به صورت ماکارانی درست میشود وحالا به نظر این منطق شما درست تر میاد
  قلبا سپاسگذارم

  پاسخ دادن
 • طاهره

  سلام
  من به شخصه از عناصر موجود توی این نوع دانه های برنج اطلاعات زیادی ندارم و در واقع اطلاعاتم محدود میشه به مطالبی که توی سایت ها باهاشون برخورد کردم . ولی از بازی های سیاسی که تو این چند وقت شده کاملا واضحه که مشکلی باید توی این برنج ها باشه. ولی تجربه شخصیه من از مصرف این برنجا اینه که خیلی قاطعانه میگم که مصرف این برنج ها اصلا سیر نمیکنن و بعد از کمتر از یک ساعت مصرف اونها کاملا احساس گرسنگی میکنید. این موضوع با این مورد که گفتین هضمش میتونه زمان بر تر باشه فکر میکنم مغایرت داره. اصلا از نظر من با وجود داشتن برنج هایی با این کیفیت های خوب در داخل کشور اصلا نباید این برنج ها مصرف بشن.

  پاسخ دادن
 • محمد

  میدونید برنج پاربویل ایرانی با چه برندی تو بازار عرضه میشه؟

  پاسخ دادن
 • reza

  عزیزم چرا الکی شلوغ میکنی برادر من شرکت ما ۵۰ نفر پرسنل داره که اکثرا در منزل برنج ایرانی مصرف میکنن ولی ناهار شرکت با برنج هندی طبخ میشه اکثرا با مشکل معده درد بعداز خوردن غذا مواجه میشن جالب تر اینکه من خودم چاق ترم شدم من کاری به این چیزایی که شما گفتی ندارم شاید این فناوری خوب باشه ولی برنج هندی بی کیفیت هستش اگه شما ازاین موضوع نفعی نداری فقط باید این فناوری توضیح میدادی نه اینکه از برنج هندی تعریف کنی
  اگه این برنج انقدر خوبه پس چرا قیمتش تقریبا نصف برنج مرغوب ایرانی واردات این نوع برنج مثل واردات خیلی چیزای دیگه جز نفع داشتن برای بعضیا هیچ نفعی واسه مردم نداره

  پاسخ دادن
  • محمد حسین عامری

   سلام شما داری شلوغ می کنی فعلا :d
   مشکل باید در چیز دیگری جستجو کنید چون همانطور که گفتید اکثرا برنج ایرانی مصرف می کنند نه همه!
   پس باید در خانه هم دل درد بگیرند
   خودم به شخصه چندین سال است در حال استفاده هستم و هیچ مشکلی ندارم..
   اگر شما کاری به چیزای گفته شده ندارید پس در نتیجه حق اظهار نظر هم ندارید. ولی نظر دادید ما هم پذیراییم.
   حال بحث قیمت اگر نگاهی بیاندازید می بینید کشاورزی ما کاملا سنتی است و هزینه های زیادی صرف می شود بدون هیچ بازدهی ای
   همچنین با توجه به نوع شالیکوبی بخش اعظمی از برنج های ایرانی در شالیکوبی خرد می شوند از این رو کشاورز مجبور است تا قیمت هر کیلو را افزایش دهد.
   از طرفی دلال ها هم نقش موثری دارند و یکی از علل تفاوت قیمت این دو برنج می باشد.
   سپاس

   پاسخ دادن

ارسال یک دیدگاه

تمامي حقوق مطالب و تصاوير براي خندون دات آي آر محفوظ است.

بازگشت به بالا