شما اینجا هستید: خانه » دانستنیها » محاسبه ارزش سکه های پارسیان

محاسبه ارزش سکه های پارسیان

seke محاسبه ارزش سکه های پارسیان

سلام دوستان عزیز حتما شما هم متوجه افزایش چشمگیر قیمت طلا و سکه در چند روز گذشته شده اید این شد بر آن شدم تا مطلبی در مورد سکه های معروف به پارسیان برای شما دوستان عزیز قرار بدهم.

سوالات بسیاری در رابطه با سکه های معروف به پارسیان در ذهن من وشما وجود دارد که سعی می کنم به صورت کلی به این سوالات پاسخ بدهم.

در اصل این سکه ها نوعی طلا هستند که به دلیل شباهتی که با سکه دارد به عنوان سکه شناخته میشوند که برخلاف سکه تمام بهار و یا نیم بهارو ربع بهار آزادی دارای وزن ثابت نمی باشند و هر کدام دارای وزنی مجزا میباشد که در صورت پرسی بودن درقسمت توضیحات آن درج گردیده است.

مثلا ۰٫۲۰۰ (دویست سوت) یا ۵۰۰٫ ۰ (پانصد سوت) و یا ۱٫۲۵۰(یک گرم و دویست و پنجاه سوت) وهمچنین در قسمتی دیگر عیار آن ثبت شده است که باید ۷۵۰ یا ۱۸ عیار را ثبت کرده باشد.

ناگفته نماند علاوه بر وزن این سکه ها در عیار هم با سکه های بهار آزادی متفاوتند تمامی سکه های بهار آزادی تمام و نیم و ربع ویک هشتم هم که اخیرا ضرب شد و دارای وزن یک گرم است دارای عیار ۹۰۰یا ۲۱٫۶ می باشند.

نحوه محاسبه ارزش این سکه ها چگونه است؟

مثلا شما قبلا در منزل از این نوع سکه ها هدیه گرفته اید و برای یک مهمانی قصد هدیه دادن آن را دارید و یا کسی برای شما هدیه آورده است و میخواهد تخمین قیمتی برای آن داشته باشید شما برای محاسبه ارزش طلای فوق، فقط کافی است وزن مربوطه را در قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار ضرب نمایید

مثال :اگر وزن طلا ۰٫۲۰۰ ( دویست سوت ) باشد و قیمت هر گرم طلا ۳۵۰۹۰ تومان باشد:

۷۰۱۸تومان =۰٫۲۰۰ ( دویست سوت ) × ۳۵۰۹۰ تومان

هنگامی که شما بخواهید طلای فوق را از یک فروشگاه طلا فروشی خریداری نمایید باید علاوه بر مبلغ محاسبه شده در بالا ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان به مبلغ فوق اضافه نمایید که طلا فروش این مبلغ را به عنوان سود و همچنین اجرت ساخت سکه دریافت می‌نماید که قاعدتا این مبلغ نباید بیشتر از ۴۰۰۰ تومان باشد(البته بستگی به فروشنده نیز دارد)

خرید طلا هم طبق قائده بالاست با کمی تفاوت، قیمت مصنوعات طلا شامل قیمت طلای خام، اجرت ساخت طلا، ۷ درصد سود و اعمال ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مجموع این سه مورد است.

حال به راحتی می توانیم ارزش سکه هایی را که هدیه گرفته ایم یا می خواهیم هدیه بدهیم را به دست آوریم.

سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح نمایید.

درباره نویسنده

بنام خدا زندگی صحنه يکتای هنرمندی ماست* هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود* صحنه پيوسته بجاست* خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد…* مهندسی صنایع را به همراه تکنولوژی روز و خلاقیت می پسندم، صنایع دید باز و سیستماتیک را به من هدیه کرده است از این رو همواره مطالب متنوعی در خندون منتشر می‌شود. نظرات شما همیشه روشنی بخش مسیرم بوده است.

تعداد مطالب : 214

دیدگاه ها (30)

ارسال یک دیدگاه

تمامي حقوق مطالب و تصاوير براي خندون دات آي آر محفوظ است.

بازگشت به بالا