شما اینجا هستید: خانه » دنیای فناوری » آموزش » دیفرگمنت راهی ساده برای بهبود عملکرد هارددیسک کامپیوتر

دیفرگمنت راهی ساده برای بهبود عملکرد هارددیسک کامپیوتر

disk defragmenter دیفرگمنت راهی ساده برای بهبود عملکرد هارددیسک کامپیوتر

فرگمنت به معنای تکه تکه و قطعه قطعه بودن فایل ها ست همان طور که می دانید بر روی دیسک سخت و یا هارد دیسک اگر فایل ها پشت سر هم باشند و بر روی دیسک نوشته شده باشند بالاترین سرعت خوانایی ممکن را به شما می دهند ولی اگر بعد از چند بار ریختن و پاک کردن فایل های مختلف هارد دیسک خود را مثل یک دکتر آنالیز کنید متوجه خواهید شد که در بین فضا های پر فضا های خالی وجود دارد، از این به بعد اگر اقدام به ریختن و انتقال فایل های جدید بر روی سیستم خود کنید اگر حجم فایل ها از فضا های خالی بیشتر باشد به اجبار فایل چند تیکه می شود و بر روی نقاط مختلفی ذخیره می شود.

اجرای دیفرگمنت یا یکپارچه سازی هارد دیسک برای بهبود بخشیدن به عملکرد کامپیوتر همواره یکی از راه حلهای ساده و موثر پیش روی کاربران است.
برای رهایی از این مشکل می توانید از نرم افزارهای مختلفی دیفرگ استفاده کنید ولی تمامی نسخه های ویندوز مایکروسافت دارای برنامه دیسک دیفرگمنتر هستند.

(Start ==> Accessories ==> System Tools ==> Disk Defragmenter)
و این نرم افزار به صورت پیشفرض در هنگام نصب ویندوز بر روی تمامی سیستم ها نصب می شود. ولی این نرم افزار ویژگی یکپارچه سازی همیشگی و خودکار را ندارد و همیشه نیازمند دستور کاربر است.


در اینجا یک تصویر از یکپارچه ساز دیسک پیشفرض ویندوز را مشاهده می کنید.

disk defragment دیفرگمنت راهی ساده برای بهبود عملکرد هارددیسک کامپیوتر
اگر اصطلاح دیفرگ و یکپارچه سازی هارد دیسک برای شما تازگی دارد بد نیست باهم در این باره بیشتر بدانیم.
در هارد دیسک‌ها یا همان دیسک سخت اطلاعات بر روی یک دیسک مغناطیسی نوشته می‌شود و تمامی این خواندن و نوشتن‌ها نیاز به چرخش دیسک سخت دارد وقتی شما اطلاعاتی را بر روی دیسک سخت کامپیوترتان ذخیره سازی می‌کنید اطلاعات در فضاهای خالی دیسک ذخیره سازی می‌شود که صد البته ممکن است این فضا ها پشت سر هم نباشد و از این رو فایل شما به صورت تکه تکه بر روی دیسک سخت ذخیره سازی می‌شود.
وقتی شما می‌خواهید به فایل‌های خود که قبلاً ذخیره سازی کرده‌اید دسترسی یابید چون این اطلاعات به صورت یکپارچه ذخیره سازی نشده است پس زمان بیشتری طول می کشد تا اطلاعات از روی هارددیسک خوانده شود.
شما می‌توانید با دیفرگ و یکپارچه سازی اطلاعات بر روی دیسک سخت کامپیوترتان سرعت دسترسی به اطلاعات را به صورت قابل توجهی افزایش دهید.
دیفرگ اطلاعات بر روی دیسک شما را دوباره مرتب می‌کند و سبب می‌شود تا سیستم به صورت موثر تری کار کند.
که این خود هم سبب کاهش چرخش دیسک سخت برای دسترسی به اطلاعات و همچنین مصرف کمتر برق در لپ‌تاپ‌ها می‌شود که از این طریق تا حدودی می‌توانید میزان انرژی مصرفی در لپ‌تاپ‌ها را مدیریت کنید.
حافظه های usb مثل فلش درایوها نیز می‌توانند با این ابزار دیفرگ و یکپارچه سازی شوند.
عملیات دیفرگ و یکپارچه سازی بسیار ساده است تنها کافی است بعد از انتخاب درایو مورد نظرتان بر روی Defragment Disk کلیک کنید و تا پایان عملیات صبر کنید.
این نرم افزار قابلیت زمان‌بندی برای انجام عملیات یکپارچه سازی را داراست و شما می‌توانید عملیات دیفرگ را به صورت ماهانه، هفتگی و یا روزانه زمان بندی کنید.
عملیات یکپارچه سازی با توجه به حجم درایوها و اطلاعات از چندین دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.
یک راه ساده و پر هزینه برای افزایش سرعت سیستم عامل نیز وجود دارد و آن تهیه یک ssd)Solid State Drive) یا همان دیسک حالت جامد است که از حافظه های فلش برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌کند و دیگر خبری از قطعات مکانیکی و چرخش نیست از این رو بخاطر این ویژگی هم مصرف برق کاهش می‌یابد و هم سرعت ذخیره سازی اطلاعات به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

حافظه های ssd  به صورت چشم گیری سرعت بارگذاری نرم افزارها و سیستم عامل ها را افزایش می دهند.

این تفاوت برای دارندگان لپتاپ که می خواهند سیستم خود را ارتقا دهند قابل توجه است.

در گذشته اگر کسی که لپتاپ داشت می خواست سرعت سیستم خود را افزایش دهد در نهایت به ارتقا رم ها بسنده می کرد ولی هم اکنون این حافظه ها که به دلیل جامد بودند بسیاری از عیوب هارد دیسک ها را ندارند می توانند گزینه دیگری برای ارتقاء پیش روی شما بگذارد.

تنها عیب ssd ها عمر محدود آنها ست که با توجه به این همه مزایا قابل چشم پوشی است.

درباره نویسنده

بنام خدا زندگی صحنه يکتای هنرمندی ماست* هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود* صحنه پيوسته بجاست* خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد…* مهندسی صنایع را به همراه تکنولوژی روز و خلاقیت می پسندم، صنایع دید باز و سیستماتیک را به من هدیه کرده است از این رو همواره مطالب متنوعی در خندون منتشر می‌شود. نظرات شما همیشه روشنی بخش مسیرم بوده است.

تعداد مطالب : 214

دیدگاه ها (2)

ارسال یک دیدگاه

تمامي حقوق مطالب و تصاوير براي خندون دات آي آر محفوظ است.

بازگشت به بالا